Jak ošetřovat dřevěný zahradní nábytek

Všichni zbožňujeme první jarní víkendy… Po dlouhé zimě si konečně můžeme dát oběd na zahradě nebo posedět na sluníčku při odpolední kávě. A co teprve teplé letní večery, kdy je radost pozvat sousedy na grilování a do noci počítat hvězdy!

Sice se chceme před známými předvést, jak to máme venku vyšperkované, ale rozhodně nejsme nadšení z toho, že musíme neustále cpát peníze do nového zahradního nábytku. A protože se dřevěný zahradní nábytek vlivem počasí poměrně rychle opotřebovává, máme pro vás několik typů, jak se o něj dobře starat.

Pusťte se do péče o zahradní nábytek

Jestliže jste si pořídili nový zahradní nábytek, je třeba ho v prvopočátku ošetřit přípravkem proti plísním a dřevokaznému hmyzu, ale péči si samozřejmě zaslouží především starší nábytek, který byl používán už několik sezón. Základem je samozřejmě očištění prachu hadříkem, zbavení hlubších nečistot kartáčem, popřípadě obroušení starého nátěru smirkem. Záleží na tom, jestli byl nábytek původně natřen silnou vrstvou lazurou. Pak bude nutné ho vydrhnout až na dřevo. U tenkovrstvých nátěrů stačí nábytek jen přetřít novou vrstvou lazury ideálně přímo pomocí lazurovacího štětce.

Tipy na nákup:  Vše pro hubení škůdců

Ošetření exotického dřeva

Tropická dřeva jako mahagon, teak, eukalyptus nebo jatoba jsou velmi oblíbená z toho důvodu, že je nenapadá tuzemský hmyz. Náklady na pořízení jsou sice vyšší, ale na rozdíl od nábytku, který byl vyroben ze smrku, modřínu nebo borovice, bývá jejich údržba mnohem jednodušší. Na exotické dřevo není možné používat běžné lazurovací barvy. Lazura by se totiž nevsákla a dřevo by neodolávalo povětrnostním vlivům. Nátěr exotického dřeva však nemusíte brousit, pokud jej napustíte speciálním impregnačním olejem! Používají se bezbarvé oleje, například teakový olej, který se pravidelně vpouští do dřeva a nezanechává žádné fleky.

Jak často se starat o zahradní nábytek?

Interval údržby lazurovaného zahradního nábytku závisí na typu zvolené lazury, většinou to bývají 2 až 4 roky. O exotické dřevo je vhodné pečovat za pomoci teakového oleje vždy na začátku a na konci sezóny při úklidu nábytku. Takto ošetřený nábytek nezešedne a zůstane stále pěkný, proto se investice do nábytku z tropického dřeva určitě vyplatí.

Tipy na nákup:  Zahradní stan v různých barvách i na vaši zahradu
Jak ošetřovat dřevěný zahradní nábytek
Jak ošetřovat dřevěný zahradní nábytek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *